Helt perfekt pizzadeg
Ingredienser för två pizzabottnar:
250 gram vetemjöl special (vanligt mjöl skall man tydligen bara använda till redningar).
15 gram jäst
ca 1 dl ljummet vatten
salt
Lös jästen i lite ljummet vatten. Täck över blandningen och låt den stå varmt i 30 minuter. Blanda därefter mjölet och jästblandningen, med fördel i en hushållsassistent, och fyll på med ljummet vatten tills det hela håller ihop och ser attraktivt ut. Nu kommer tricket: låt maskinen bearbeta degen ordentligt, dvs mer än en halvtimme. På så sätt slås gluteninnehållet i mjölet ut och degen blir segare.
Dela sedan degen i två bitar, sikta över lite mjöl och låt dem jäsa i två timmar. Platta sedan ut dem, lägg på vad du vill ha och grädda dem i 250 grader i 15-20 min. Prego.
Hemsida/källa:
hertze
Inskickad
2007-06-04 av
Holger.
Kommentarer och feedback (6)
Mike:
Gjorde pizza på denna igår , har Pizza sten o 300 graders ugn, ca 3,5 minuter på pizzan i ugnen , blev mycket bra , har provat många recept , men denna e bäst hittils.
Pizzabagarn:
man ska inte låta degen vara i degmaskin mer än ca 5 min för då blir den seg och då kan man inte baka ut den som man vill ;)
caroline:
Jag har märkt att man kan frysa degen, vilket de faktiskt gör på många pizzerior, efter första jäsningen. Sedan är det bara till att tina den långsamt, mjöla och knåda, så är den igång igen. Det blir en perfekt pizza och degen är så seg så det går att snu
Cassis:
forts.: har öppnat en ny påse mjöl. Då har innehållet inte hunnit sjunka ihop något och det är lättare att få EXAKT rätt mängd vilket ev. kan ha betydelse.
Cassis:
Jag tyckte inte att knådning i en matberedare i 30min+ gjorde varken från eller till. Förutom att man fick lätta hörselskador. ;)
Nej, det är snarare lite random hur degen blir från gång till gång.
Jag tycker det har blivit något godare när jag precis
Jonas:
Helt ok deg, när det gället vetemjöl special innehåller det mer gluten och protein än vanligt vetemjöl och gör degen segare och brödet höjer sig mer. När det gäller pizza vill jag inte ha alltför hög deg och kör gärna vanligt mjöl.
» Skriv ny kommentar
Fler
degar:
|
Du kan...
Skriva en kommentar om receptet
Några tips
Plugga på inför körkortsprovet direkt på nätet. Frågorna är mycket lika dem på det riktiga provet. Nu med EU Moped klass 1 körkortsfrågor också!
Nyhet! Rabattkoden AZX1 ger 10% rabatt! Ange koden när du beställer!
Läs mer här.
Högskoleprovet är en svår nöt att knäcka. Med ett speciellt övningskompendium får du mycket hjälp och tips.
Läs mer här.
Har du en blogg eller hemsida? Få 100 kr i startbonus om du vill tjäna pengar.
Tjäna pengar på din blogg - klicka här.
|